Sporx Logo
  Takımım Reklam kral oran Kral Oran   kral oran Dünya Kupası   Tıkla Gelsin Tıkla Gelsin   Canlı Skorlar
X

Dünyanın en iyi futbolcularını keşfeden 9 adam...

9
Jan Jönsson - Zlatan Ibrahimovic
Jan Jönsson, İsveçli bir teknik direktör. Zlata'nın efsanevi yükselişi Malmö altyapısında oynarken 4-0 geride oldukları maçı 8 gol atarak maçı çevirmesi ile başladı. 6 yaşında futbola başlayan ve 15 yaşında bırakma kararı alan Zlatan, Malmö takımında fazla şans bulamadığı için İsveç'in rıhtımındaki balıkçılarda çalışmaya başladı. Jönsson, onu tekrar futbola devam etmesi için aradı, buldu, ikna etti ve günümüz Zlatan'ın yaratılmasında başrol oynadı.
8
Carles Rexach - Lionel Andrés Messi
Messi, kendisine büyüme hormonu eksikliği teşhisi konulduğunda henüz 11 yaşındaydı ve Newell's Old Boys'un alt yapısında oynuyordu. Arjantin'in en köklü kulüplerinden River Plate, Messi'nin tedavisine yardım etmek istese de aylık 900 $'lık tedavi masrafı olduğunu öğrenince vazgeçtiler. Barcelona'nın sportif direktörü Carles Rexach, Messi'nin Lleida, Katalunya'daki akrabaları sayesinde kendisinin yeteneğinden haberdardı ve bir müddet sonra oyuncu ile babasına deneme süreci önerdi ve Messi'nin bugünlere gelmesini sağladı.
7
Gerard Houllier - Cristiano Ronaldo
Ronaldo 15 yaşındayken kendisine futbolu bırakma noktasına getirecek bir kalp çarpıntısı teşhisi konuldu. Sporting Lizbon'da oynarken kulübü ve annesi bu rahatsızlığın giderilmesi için Ronaldo'nun hastanede yatması için onay verdi. Hastanedeyken, kalbindeki probleme neden olan bölge, bir lazer operasyonuyla yakıldı. 16 yaşındayken dönemin Liverpool teknik direktörü Gérard Houllier tarafından keşfedildi ve kulübün sahiplerine bu oyuncunun alınması talimatını verdi. Ancak, kulübün sahipleri Ronaldo'nun henüz çok genç olduğunu ve yeteneklerini geliştirmesi gerektiğine karar verdi ve reddetti. 2003 yılında Alex Ferguson tarafından tekrar keşfedilen Ronaldo kırmızı şeytanlar olarak bilinen Manchester United'a transfer oldu.
Sporx Anasayfasına Dön