Bu sezonun bize öğrettiği 9 şey

10

ŞAMPİYONLUK BİZE NE ÖĞRETTİ?

Süper Lig'de sezonu şampiyonlukla tamamlayan Galatasaray, hem ezeli rakipleri ile arasındaki şampiyonluk sayısını açtı hem de rakiplerine karşı bu alandaki psikolojik üstünlüğünü korudu. Her şampiyonluğun olduğu gibi Galatasaray'ın şampiyonluğunun ve bu sezonun da bize öğrettiği bazı şeyler var, onları inceledik.

9

VAR HAKEM HATALARINI TEK BAŞINA BİTİRMİYOR

Başakşehir'in uzun süre lider götürdüğü ligde Galatasaray'ın ve Beşiktaş'ın yaptığı serinin ardından, Avrupa'nın en çekişmeli şampiyonluk yarışlarından birine Süper Lig'de sahne olduk. Ancak bu sezon da saha içindeki oyundan çok, hakem hataları ve saha dışındaki demeç savaşları daha çok gündeme oturdu. VAR'ın devreye girmesinin ardından bu sezon bitmesi beklenen hakem tartışmaları, bir anda katlanarak arttı. Hakemlerin VAR'a başvurarak verdiği penaltı, kırmızı kart, gol kararlarının dışında, çizgi çekilen ofsayt pozisyonlarına bile güvensizlik ortamı oluştu. Önümüzdeki sezon hakem camiasında ciddi reformlar yapılmasının gerekliliği de ciddi şekilde anlaşıldı.

8

ŞAMPİYONLUKTA SEZON SONUNU BEKLEMEK LAZIM

Fenerbahçe'nin çabuk koptuğu yarışta sezonun ilk yarısında Beşiktaş ve Galatasaray'ın beklentileri karşılayamaması sonrası, Başakşehir istikrarlı oyunu ve artık daha tecrübeli kadrosuyla, zirveye 8 puanlık farkla oturdu. Futbol kamuoyunun büyük çoğunluğu ligin sonunda Başakşehir'in şampiyon olacağına emindi. Ancak Fatih Terim'in "8 puan da kapanır, 18 puan da kapanır" sözü gerçeğe dönüştü ve sarı-kırmızılılar geri dönerek 32. haftada liderliği eline geçirdi. Bu sezon, 34 haftalık periyotta yapılan erken hataların telafi edilebileceğini bir kez daha gösterdi.

Diğer resimleri görmek için aşağıya kaydırın.
Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok