Sporx Mobil Uygulama Altın neden düşüyor? Gram altın neden düştü? 2024
    Geri
İleri    
Haber Tarihi: 08.06.2024 11:12 - Güncelleme Tarihi: 08.06.2024 11:12

Altın neden düşüyor? Gram altın neden düştü? 2024

Altın neden düşüyor, sorusu araştırılıyor. Altında ABD enflasyonu etkisi yaşandı. Altın sert düştü. Altının düşüşü hızlandı. Peki, altın neden düşüyor? Altın fiyatları neden düştü, kaç oldu? İşte detaylar....

Altın neden düşüyor? Gram altın neden düştü? 2024
Altın fiyatları ABD enflasyonu verisi sonrası merak konusu oldu. Altın fiyatları ABD enflasyonunun beklentilerin üstünde gelmesiyle birlikte hızla geriledi. Peki, altın neden düştü? Son dakika altın neden düşüyor?

Altının gram fiyatı, yeni haftaya düşüşle başladı. Geçtiğimiz aylarda 2 bin TL bandını aşan gram altın 3 Haziran Pazartesi günü itibariyle 2 bin 408 TL seviyesinden işlem görüyor.
ALTIN NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR?

Altının gramı, haftaya düşüşle başlamasının ardından 2 bin 408 lira seviyesinde işlem görüyor.
Geçen haftanın son işlem gününde, altının ons fiyatındaki gerilemeye paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,7 azalışla 2 bin 410 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı yeni haftaya da düşüşle başlamasının ardından saat 10.15 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 2 bin 408 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 960 liradan, cumhuriyet altını 15 bin 780 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da cuma günü yüzde 0,7 azalışla günü 2 bin 327 dolardan tamamlarken, şu sıralarda önceki kapanışına göre yüzde 0,1 değer kaybıyla 2 bin 325 dolarda bulunuyor.
FED'İN FAİZ İNDİRİMİ İHTİMALİNİ ZAYIFLATACAK VERİLER

Analistler, küresel piyasalarda, bu hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararının yanı sıra ABD'de açıklanacak istihdam raporu verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade ederek, söz konusu verilerin varlık fiyatlarında oynaklığı artırabileceğini dile getirdi.

Hafta içinde özellikle ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinden ülkenin iş gücü piyasasına ilişkin alınacak sinyallerin önemli olduğunu aktaran analistler, ilgili verilerin ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara yönelik beklentileri etkilemesinin olası olduğunu bildirdi.

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında bulunurken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonun kontrol altına alınmadan önce borçlanma maliyetlerini düşürmenin, ülke refahının temellerini riske atacağını kaydederek, faizlerin "uzun" bir süre sabit kalması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, bugün yurt içinde açıklanan makroekonomik verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık yüzde 3,37, yıllık yüzde 75,45 arttı.

ONS ALTININ GÜNCEL DESTEK VE DİRENÇ SEVİYELERİ

Analistler, günün geri kalanında yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 300 ve 2 bin 280 doların destek, 2 bin 340 ve 2 bin 360 dolar seviyelerinin direnç konumunda olduğunu bildirdi.
Altın düşmeye devam eder mi?

Altın piyasası, yatırımcıların ve ekonomistlerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Uzmanlar, ons ve gram altın fiyatları için yeni tahminlerini sundular. Peki, bu tahminler piyasayı nasıl etkileyecek?

2023 yılının ikinci yarısında, altın fiyatlarının artış göstermesi bekleniyordu. Ancak bu yükseliş beklenenden daha hızlı gerçekleşti. Şimdi ise piyasa bir dengelenme sürecine girebilir. Ons altın fiyatlarında belirgin bir yatay seyir mümkünken, bu durum yatırım kararlarını etkileyebilir.

Önde gelen finans kuruluşlarından Goldman Sachs ve Citibank, ons altın için oldukça iddialı tahminlerde bulunuyorlar. Bu tahminlere göre, ons başına 3000 dolar seviyeleri görülebilir. Gram altın fiyatlarında ise 2850 TL ile 3500 TL arasında bir değişim bekleniyor.

Altın, önümüzdeki yıllarda da hem tartışma konusu olmaya devam edecek hem de yatırımcılara kazandırmaya devam edeceği öngörülüyor. Kısa vadede bazı düşüşler görülse de, 3000 TL üzeri fiyatlar için şu anda herhangi bir engel bulunmuyor.
Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok