Sporx Mobil Uygulama EKPSS sonuçları açıklandı mı, neden açıklanmıyor? 2024 ÖSYM EKPSS sonuçları
    Geri
İleri    
Haber Tarihi: 23.05.2024 13:26 - Güncelleme Tarihi: 23.05.2024 13:26

EKPSS sonuçları açıklandı mı, neden açıklanmıyor? 2024 ÖSYM EKPSS sonuçları

EKPSS sınav sonuçları 2024, ÖSYM AİS sonuc.osym.gov.tr ekranı üzerinden erişime açılacak. Sınava katılan binlerce aday yapılacak son dakika açıklamasını beklemeye başladı. EKPSS sonuçları T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle birlikte öğrenilebilecek. EKPSS sınavı değerlendirmesi yapılırken 4 yanlış cevap 1 doğru yanıtı götürecek. Ön lisans mezunu adaylar için EKPSSP2 puanı, lisans mezunu adaylar için EKPSSP3 puanları hesapları hesaplanacak. Peki EKPSS sınav sonuçları açıklandı mı? 2024 EKPSS sınav sonucu nasıl sorgulanır? İşte, sonuc.osym.gov.tr EKPSS sonuçları görüntüleme ekranı…

EKPSS sonuçları açıklandı mı, neden açıklanmıyor? 2024 ÖSYM EKPSS sonuçları
EKPSS 2024 sonuçları için gözler ÖSYM'den yapılacak olan açıklamaya çevrildi. 28 Nisan tarihinde gerçekleştirilen sınavın ardından kuraya girecek adayların başvuruları 6-21 Mayıs tarihleri arasında alındı. Peki EKPSS 2024 sınav sonuçları bugün mü açıklanacak, saat kaçta açıklanacak?

 EKPSS SINAV SONUÇLARI 2024 SON DAKİKA AÇIKLANDI MI?
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 28 Nisan'da ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde gerçekleştirilen EKPSS sınavının değerlendirme işlemleri tamamlandı.Yayınlanan kılavuzda da sonuçların 23 Mayıs Perşembe günü erişime açılacağı duyuruldu. ÖSYM henüz EKPSS sonuçlarını adaylarla paylaşmadı.

EKPSS sınav sonuçlarının öğleden sonra saat 13.00 itibarıyla erişime açılması bekleniyor. Konuyla ilgili resmi açıklama geldiğinde detaylar eklenecektir.

EKPSS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

Sınav ve yerleştirme sonuçları adayların adresine postalanmayacak. Nisan ayında organize edilen sınavlara katılan adaylar sınav sonuçlarını T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile beraber sonuc.osym.gov.tr adresinden sorgulayabilecek.

Alternatif olarak adaylar e-Devlet giriş seçeneğiyle birlikte sonuçlara erişim sağlayabilecek. Sisteme giriş yapan adaylar bilgileri doldurduktan sonra sonuç ekranında doğru ve yanlış cevap sayıları, puanları görüntüleyebilirler.
Hatırlatma: İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olacak. Adaylara ayrıca bir bilgilendirme yapılmayacak.

KURALLARA UYMAYANLARIN SINAVLARI GEÇERSİZ OLACAK

Adayların sınavlarının geçerli sayılması için uymaları gereken kurallar kılavuzda belirtilmişti. Buna göre sınava atandığı salon ve sırada girmeyen, sınav başlamadan önce giriş belgesini teslim etmeyen, kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunan, sınav kurallarına uymayan adayların sınavları geçersiz sayılacak.
EKPSS DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

EKPSS sınavlarında uygulanan testlere veirlen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Doğru ve yanlış cevap sayısı saptandıktan sonra doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılacak. Dolasıyıyla EKPSS sınavı değerlendirmesinde 4 yanlış cevap 1 doğru yanıtı götürecek.

İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.
Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok