Geri
İleri    
Haber Tarihi: 30.09.2023 17:26 - Güncelleme Tarihi: 30.09.2023 17:26

Futbolda 6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı uygulaması

"Futbol basit bir oyundur. Zor olan basit oynamaktır" demişti Johan Cruyff. Birçok kuralı ve oyun şekli var futbolun. O kurallardan birisi de 6 saniye kuralıdır. Kalecilerin topla oynama süresini belirleyen 6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı ne zaman futbol kuralı olmuştur?

Futbolda 6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı uygulaması
6 saniye kuralı futbol için nedir? 6 saniye kuralı nedir? 6 saniye kuralı ne anlama gelir? 6 saniye kuralı en son ne zaman uygulandı? anlamlarını bulmak için sizlere özel olarak bilgileri derledik.
6 SANİYE KURALI NEDİR? FUTBOLDA 6 SANİYE KURALIFutbol kural kitabına göre 6 saniye kuralı; Kaleci, topu oyuna bırakmadan eli/kolu ile 6 saniyeden daha uzun süre kontrol ederse en direkt serbest vuruşa hükmedilir.

Kural ne zaman getirildi?

Futbolda 6 saniye kuralı nedir Kaleci topu kaç saniye elinde tutabilir

6 saniye kuralı, FIFA'nın kalecilerin topu elinde tutup zaman geçirmelerini önlemek için 1998 yılında getirildi. Kurala göre; topu elle tutan kaleci topu 6 saniye içinde oyuna sokmak zorundadır. Aksi halde endirekt serbest vuruş verilir.

6 saniye kuralı nedir diye soranlar için en kısa açıklama şudur: Maç devam ederken, kaleci topu eline aldıysa 6 saniye içerisinde oyuna tekrar sokmak zorundadır. Eğer 6 saniye içerisinde sokmazsa endirek serbest vuruş kararı verilir

6 SANİYE KURALI RIDVAN DİLMEN YORUMU

"Türkiye'de tarihe geçecek bir karar verildi. 6 saniye kuralında. Bu 6 saniye kuralı ilk çıktığında bir gün de uygulayın diyordum. Bula bula da Galatasaray'ı buldu. İlklerin takımı. 1-2-3 kim sayacak diye bakıyordum. Bir de üzerine penaltı oldu mu. Galatasaray'da o penaltıyla 8 puan geriye düştü. Eğer seyircili olsaydı bu karar zordu."
Futbolda 6 saniye kuralı çok ender olarak verilen kararlardan birisidir. Futbolun kuralları kitabında 6 saniye kuralı nedir başlığının altında tanımı yapılır ancak genellikle uygulanmayan bir karardır. Bu kararın Galatasaray maçında 6 saniye kuralı nedir şeklinde aranmasının sebebi budur. Sadece Türkiye'de değil dünyada da 6 saniye kuralına ilişkin en son hafızalarda kalabilecek kadar yakın zamanda bu karar uygulanmamıştır. Bir futbolcunun 6 saniyeden fazla topu elinde tutması kararı nettir ancak dünyada pek fazla uygulanmamaktadır. 6 saniye kuralı nedir açıklamasına bakma gereksinimi duyulması da doğaldır.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok