Geri
İleri    
Haber Tarihi: 02.10.2023 09:40 - Güncelleme Tarihi: 02.10.2023 09:40

Memur çalışma saatleri değişecek mi? 2023 memur mesai saatleri değişiyor?

Memur çalışma saatleri değişiyor mu, değişecek mi? Sosyal medyada gündeme getirilen memurların mesai saatleri değişecek ifadeleri, pek çok vatandaşın gündeminde yer aldı. Memurların mesai saatlerinin kısalacağı ve 09.00'da başlayıp 15.30'da sonlanacağına dair iddialarda bulunulurken, kaynak olarak ise eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaklaşık 4 ay önce yapmış olduğu açıklama gösteriliyor. Peki, memurların mesai saatleri ve çalışma saatleri değişecek mi? İşte, o detaylar

Memur çalışma saatleri değişecek mi? 2023 memur mesai saatleri değişiyor?
Çalışma saatleri değişiyor mu, çalışma saatleri kısalıyor mu soruları Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 6 saat mesai açıklamaları ile dikkat çekti. Dünyada örneklerinin görülmeye başlandığı kısa çalışma saatleri için açıklamada bulunan Eski Bakan Bilgin verimlilik açısından akademik çalışmalar yapıldığına değindi. Ancak konu hakkında henüz yeni bir açıklama gelmedi. İşte, o konu hakkında bilgiler.
MEMUR ÇALIŞMA SAATLERİ KISALACAK MI?Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Memur-Sen Genel Kurulu'nda konuştu. Eski Bakan Bilgin, yaklaşık 100 yıl önce emekçilerin çalışma sürelerinin kısaltılması için yaptıkları eylemleri hatırlatarak, şöyle dedi:

Memurların mesai saatleri kısalacak mı Çalışma saatleri değişecek mi Aylar öncesinde açıklanmıştı
"İlk eylem Chicago'da çalışma sürelerinin 10 saate indirilmesi konusundaydı. Fakat daha sonra eylemler büyüdü. Dünya çapında yayıldı ve 8 saat talepleri ortaya çıktı. Yaklaşık yine 100 yıla yakındır veya 100 yıldan biraz daha fazla da dünyanın çeşitli ülkelerinde Uluslararası Çalışma Örgütü kuruluşuyla çalışma süreleri 8 saate indirildi. Şimdi bir başka çağda yaşıyoruz. Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Şimdi soru şu; bundan 100 sene önce işçiler 1 saatte ne kadar, çalışanlar 1 saatte ne kadar ürün üretiyordular, hizmet üretiyordular, bugün 1 saatte ne kadar üretiyorlar? Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır. Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz.
Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız. İngiltere'de bir pilot çalışma yapıldı ve 6 saat uygulamasına geçildi. 6 saatten sonra bunun da yetersiz olduğu için 5 saat denemesi yapılıyor. Dünyanın pek çok yerinde başta akademisyenler olmak üzere bu çalışmalar yapılıyor."

Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok