Sporx Mobil Uygulama Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
    Geri
İleri    
Haber Tarihi: 23.05.2024 10:49 - Güncelleme Tarihi: 23.05.2024 10:49

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı faiz kararının açıklanacağı tarih, dolar, altın, borsa ve mevduat faizi yatırımcıları tarafından araştırılıyor. Geçtiğimiz ay faizi yüzde 50 seviyesinde sabit bırakan TCMB Para Politikası Kurulu'nun mayıs ayında alacağı faiz kararı yatırımcıların odak noktasında yer alıyor. Öte yandan beklenti anketine katılan ekonomistlerin faiz beklentisi belli oldu. Peki, mayıs ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Ekonomistlerin faiz beklentisi ne yönde?

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
Mayıs ayı Merkez Bankası faiz kararı için yatırımcıların tedirgin bekleyişi başladı. Dolar, altın, borsa ve mevduat faizi gibi yatırım araçlarını da etkileyen TCMB faizinin, mayıs ayında ne yönde olacağı merak ediliyor. Ekonomistler, TCMB'nin mayıs ayında alacağı faiz kararıyla ilgili beklentilerini açıkladı. Peki, mayıs ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı mayıs ayı faiz kararı için takvim belli oldu.Buna göre; Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararı 23 Mayıs 2024 Perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak.

EKONOMİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakmasını beklerken, ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 olarak hesaplandı.

Öte yandan Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), düşüş eğilimini sürdürerek 263,1 baz puan ile Şubat 2020'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.
Dolar/TL, dün yatay bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının hemen üzerinde 32,1899'dan tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,1940 seviyesinden işlem görüyor.

TCMB NİSAN AYI FAİZ KARARI NE OLDU?

Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel yüzde 50'de sabit bıraktı.

Ekonomistlerin beklentileri de faizin sabit bırakılacağı yönündeydi.
Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok