Geri
İleri    
Haber Tarihi: 17.03.2023 13:05 - Güncelleme Tarihi: 17.03.2023 13:05

2023 ilk teravih ne zaman? ilk teravih namazı hangi gün?

İlk oruç ne zaman tutulacak? Şaban ayının son haftasına girilmesiyle birlikte İslam dünyasında Ramazan heyecanı başladı. Bilindiği üzere Hicri ayların tespiti konusunda ülkeler arasındaki farklılık nedeniyle Ramazan başlangıcı bazı yıllarda ülkelere göre farklılık gösteriyor. Öte yandan Hicri Takvim ve Miladi Takvim arasındaki 10 veya yıla göre 11 günlük fark nedeniyle her yıl Ramazan Ayı başlangıcı bir önceki yıldaki başlangıç tarihinden 10 - 11 gün daha erken başlıyor. Peki, İlk teravih ne zaman? 2023 ilk teravih namazı hangi gün?

2023 ilk teravih ne zaman? ilk teravih namazı hangi gün?
İlk teravih ne zaman? Sahur, oruç ve teravih vakitleri için Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, "ramazan.diyanet.gov.tr" internet sitesi üzerinden 2023 Ramazan İmsakiyesini paylaştı. Ramazan imsakiyesi Türkiye ve yabancı ülkeler için ayrı olarak hazırlandı. Ayrıca Diyanet'in 'Vakit Hesaplama Bölümü' ekranı aracılığıyla da 81 ilde ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların namaz, imsak ve iftar vakitleri öğrenilebilecek. İslam dünyasında manevi huzur ve heyecanla beklenen Ramazan-ı Şerif 23 Mart 2023 Perşembe günü başlayacak. 11 ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayı ile ilk oruç ne zaman sorusuna yanıt arayanlar, imsakiye üzerinden il il sahur saatlerini öğrenebilecekler. Peki, ramazana kaç gün kaldı? İlk oruç hangi gün ve ilk sahur saat kaçta? İşte, 2023 İstanbul, Ankara, İzmir ve il il (tüm illerin) sahur saatleri ve Ramazan İmsakiyesi görüntüleme ekranı... 
İLK TERAVİH NE ZAMAN?
Teravih namazı bilindiği üzere Ramazan gecelerinde cemaatle veya ferdi olarak eda ediliyor. 2023 Ramazan ayının İlk gecesi yani 22 Mart Pazartesiyi 23 Mart Salı'ya bağlayan gece yatsı enazıyla birlikte kılınacak. Ramazamn ayının son yatsı namazı Şevval Ayı'nın ilk gecesi olacağı için 2023 Ramazan ayının son taeravih namazı 19 Nisan Perşembe gününü 20 Nisan Cuma gününe bağlayan gece yatsı ezanı vaktinin girmesiyle kılınacak.
İLK İFTAR NE ZAMAN?

Diyanet tarafından yayınlanan Ramazan İmsakiyesi'ne göre ilk iftar 23 Mart Perşembe günü yapılacak. Buna göre ilk sahura da 22 Mart Çarşamba'yı 23 Mart Perşembe'ye bağlayan gece kalkılacak.

2023 yılının ilk oruç günü (1. gün) 23 Mart Perşembe olacak.

2023 YILINDA İLK SAHURA NE ZAMAN KALKILACAK?

Sözlükte "sabah olmadan önceki vakit, gecenin son üçte biri" anlamındaki seher kelimesiyle aynı kökten gelen sahûr (sehûr, sühûr), dinî bir terim olarak oruç tutmaya hazırlık olmak üzere fecrin doğmasından önce yenen yemeği ifade eder. Bazı hadislerde bunun için "ekletü's-sehar / ekletü's-sühûr" tabiri kullanılmıştır.

Sahur kelimesi çok sayıda hadiste geçmektedir (Wensinck, el-Muʿcem, "ṣvm" md.). Tefsir, hadis ve fıkıh kaynaklarının ortaklaşa verdiği, başlangıçta oruç yasakları geceden başladığı halde Bakara sûresinin 187. âyetiyle bu sürenin fecre kadar uzatıldığı yönündeki bilgi dikkate alındığında sahura imkân veren temel meşruiyet delili bu âyetin, "Fecirden siyah ip beyaz ipten sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin ve için" meâlindeki kısmı olup sahura kalkmanın dinen teşvik edildiğini gösteren dayanak konuya ilişkin hadislerdir.

2023 Ramazan Ayının ilk sahuruna ise 22 Mart Pazartesiyi 23 Mart Salı'ya bağlayan gece kalkılacaktır.

2023 RAMAZAN AYINDA İLK ORUÇ NE ZAMAN TUTULACAK?

2023 Ramazan Ayı Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre 23 Mart Çarşamba günü başlıyor. Yani 2023'te 22 Mart Pazartesiyi 23 Mart Salı'ya bağlayan gece sahura kalkılıp niyet edildikten sonra ilk oruç tutulacak.
2023 RAMAZAN AYI KAÇ GÜN 29 GÜN MÜ, 30 GÜN MÜ?

2023 yılında Ramazan Ayı 29 gün sürecek. Hicri Takvim'de aylar zaman zaman 29 zaman 30 gün süremektedir. Ramazan Ayı da her yıl 30 gün sürmez. Bazı yıllar 29 bazı yıllar ise 30 gün olur. Bu yıl da yani 2023'te Ramazan Ayı 29 gün sürecektir.
2023 YILINDA RAMAZAN AYINDA KAÇ GÜN ORUÇ TUTULACAK?

Ramazan Ayı bu yıl 29 gün süreceği için bu yıl oruçta 29 gün sürecek. Kur'an-ı Kerim'in Bakara Suresi 185'inci ayette "O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur'an'ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. " buyurulduğu gün belirtilmediği için ay 30 gün olduğunda farz oruç 30 gün, ay 29 gün olduğunda ise farz oruç 29 gün tutulur.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok