ABD

Teknik Direktör
ABD Logo GREGG BERHALTER
B Grubu
Önceki Maç
Geçmiş maç bulunmuyor.
Gelecek Maç
Gelecek maç bulunmuyor.
ABD
Takım Bilgisi
Katar'daki Dünya Kupası'nda B Grubu'nda İngiltere'ye en açık tehdit olarak ABD gösteriliyor. 2010 ve 2014'teki Dünya Kupası organizasyonlarında Son 16 aşaması onlar için dikkati çekmişti. Katar'da ise öncelikle gruptan çıkmak istiyorlar. Katar Dünya Kupası, 2026'da ev sahibi olarak doğrudan katılacakları turnuva öncesi iyi bir prova da olacak. Dünya Kupası gibi üst düzey organizasyonlardaki tecrübesini artırmak isteyen ABD, 2002 Dünya Kupası'nda çeyrek finalde Almanya'ya 1-0 yenilmişti. Çeyrek final damaklarında unutulmaz bir tat olarak kaldı.

Gregg Matthew Berhalter yönetimindeki ABD, özellikle hazırlık maçlarındaki 'cansız' performansıyla eleştiri konusu olmuştu. Dünya Kupası'na hazırlık süreçlerinin iyi geçmediği gerekçesiyle eleştirilen Berhalter, halen takımdaki birçok sorunu çözebilmiş değil. Mevcut durumda gruptan çıkmaları onlar adına çok önemli olacak. ABD'nin öncelikli hedefi de gruptan çıkmak.

ABD kadrosunun en dikkati çeken özelliklerinden biri; 24.3 yaş ortalaması ile turnuvanın en genç yaş ortalamasına sahip olmaları. Futbol otoriteleri, ABD'nin İran ile oynayacağı maçı mutlak galibiyetle kapatması gerektiğine vurgu yaparken, takımın grup aşamasında güçlü bir şansı olduğuna inanıyor. Sergino Dest, Weston McKinnie ve Pulusic gibi oyuncular, bilindiği üzere Avrupa'nın iyi liglerinde bilinen isimler arasında yer alıyor. ABD'nin başarıya aç oyuncularla dolu bir kadrosu olması avantaj olarak görülüyor. Başarı için bu tek başına yeterli değil.

TAKIM KADROSU

Kaleciler: Matt Turner, Sean Johnson, Ethan Horvath

Savunmacılar: Cameron Carter-Vickers, Sergino Dest, Aaron Long, Shaq Moore, Tim Ream, Antonee Robinson, Joe Scally, DeAndre Yedlin, Walker Zimmerman

Orta Sahalar: Brenden Aaronson, Kellyn Acosta, Tyler Adams, Luca de la Torre, Weston McKennie, Yunus Musah, Cristian Roldan

Hücumcular: Jesus Ferreira, Jordan Morris, Christian Pulisic, Gio Reyna, Joshua Sargent, Timothy Weah, Haji Wright.

EDİTÖRÜN YORUMU: NE YAPARLAR?

Premier Lig ekibi Chelsea'nin yıldızı Christian Pulisic, Juventus'un orta saha oyuncusu Weston McKennie, Borussia Dortmund'un harika çocuğu Gio Reyna ve Barcelona'nın defans oyuncusu (Milan'da kiralık) Sergino Dest... Aslında kadroya bakıldığında 'Amerikalılar bu kupada mutlaka bir şeyler yapar' denilebilir. Fakat; futbolun bir takım oyunu olduğu gerçeği ve uluslararası alandaki yeterlilik çok önemli bir faktör olacak. Gregg Berhalter, yetenekli futbolculardan kurulu olduğunu ifade ettiği takımına güveniyor. ABD, İngiltere'nin favori olduğu gruptan çıkmanın hesaplarını yapacak. Kadro kaliteleri bunu yapabilecek düzeyde. Takım savunması konusunda ise bazı problemleri aşamadıkları gerçeği sıkça dillendiriliyor. Gruptan çıkmak, ABD açısından ilk adım olacak. Ama 20 yıl önce elde ettikleri çeyrek finalden aşağısında kalırlarsa Amerikalılar 'başarılı' sayılmayacak.

YILDIZI: MCKENNIE / AARONSON

Bu alana normalde sadece bir oyuncunun adının yazılması gerekiyor. Ancak; iki ismin bu turnuvaya damga vurabileceği fikrini göz ardı etmemek gerekiyor. Juventus forması giyen Weston McKennie ve Leeds United'ın 10 numarası Brenden Aaronson, 2022 Katar'da öne çıkacak isimler olabilir. Weston McKennie, merkez orta sahada oynayabileceği gibi sağ açıkta da görev yapabilecek bir joker. Brenden Aaronson da Salzburg'daki performansının bir benzerini bu turnuvada göstermek ve kariyer basamaklarını birer bir değil, ikişer üçer çıkmak istiyor.

GENÇ YILDIZI: GIOVANNI REYNA

Giovanni Reyna, ABD Milli Takımı'nda forma giyen ve 10 numara pozisyonunda görev alan 19 yaşında saf bir yetenek. Kariyerine Almanya Ligi (Bundesliga) ekibi Borussia Dortmund'da devam ediyor. 35 milyon euro değer biçilen Reyna, gelecek vadeden isimlerden biri olarak görülüyor. Reyna, kendisinin de ifade ettiği gibi günün birinde Premier Lig'de forma giymek istiyor. Bu turnuva, onun parlaması ve hedeflerine daha kolay ulaşabilmesi açısından önemli olacak. ABD adına mutlaka izlenmesi gereken oyunculardan genç isimlerden biri durumunda.

TEKNİK DİREKTÖRÜ: GREGG BERHALTER

Hollanda ve Almanya'da futbol oynayıp kariyerini ABD'de sonlandıran Gregg Berhalter, görev adamı olan bir sol stoperdi. Şimdilerde ise 4-3-3 sistemini benimseyen bir teknik direktör. ABD'nin futbola olan ilgisinin arttığı ve ciddi yatırım yapıldığı düşünüldüğünde beklentilerin de benzer ölçüde değiştiği söylenebilir. 1994'teki dalgalanma, 2002'de ABD'nin Dünya Kupası başarısı ve sonrasında 2005'te bir dibe vuruş... O dönemden beri ABD hep benzer döngülerde kaldı. Hatta Alman çalıştırıcı Jürgen Klinsmann'ın olduğu dönemde de bu kısır döngü devam etti. Gregg Berhalter ile beraber geleceğe dair iyimser bir tablonun hayali kuruluyor. 2002 sonrası Dünya Kupası'nda yeni bir çeyrek final Gregg Berhalter'in sonraki kariyerini de 10 yıl kurtaracak gibi görünüyor. Berhalter'in ABD Milli Takımı olmasa bile Avrupa'da gözde teknik adamlardan biri haline gelmesi çeyrek final sonrası söz konusu olabilir. Fakat; Dünya Kupası'ndaki dönemsel performans önemli ölçüde etkili olacak. Berhalter, kupa döneminde takımdaki oturmayan taşları oturtmak ve sorun çözmekle sıkça uğraşacak.
Teknik Direktör
GREGG BERHALTER
GREGG BERHALTER

Takımın Yıldızı
WESTON MCKENNIE
WESTON MCKENNIE

Genç yıldız
GIOVANNI REYNA
GIOVANNI REYNA

Sporx Anasayfasına Dön