Çek Cumhuriyeti Logo

Çek Cumhuriyeti

IVAN HASEK
F Grubu
O G B M A Y Av P
1 Portekiz 3 2 0 1 5 3 2 6
2 Türkiye 3 2 0 1 5 5 0 6
3 Gürcistan 3 1 1 1 4 4 0 4
4 Çek Cumhuriyeti 3 0 1 2 3 5 -2 1
Çek Cumhuriyeti
Takım Bilgisi
Çekya, Eleme Grubunu Arnavutluk'un arkasında ikinci sırada tamamladı ve Almanya bileti aldı. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda daha önce final oynama başarısı gösteren Çekya (Çek Cumhuriyeti adıyla) daha sonra bu başarısından uzak kaldı. 2020'deki turnuvada yeniden adından söz ettiren takım, o yılki turnuvaya çeyrek final aşamasında veda etti. Çekya, ocak 2024'te göreve gelen teknik direktör Ivan Hasek ile 2020'deki çeyrek finali yeniden yaşamak ve ötesine geçmek isteyecek.

EDİTÖRÜN YORUMU - NE YAPARLAR?

Çekya, daha önce de 2008'de Türkiye ve Portekiz, 2016'da ise Türkiye ile aynı grupta yer almıştı. Çekler, iki takımla oynadığı 3 maçtan da mağlubiyetle ayrılmıştı. Çekya, bu kez iki takımla oynayacağı maçlardan daha iyi bir sonuç, puan almaya çalışacak. Bayer Leverkusen forması giyen Patrik Schick'in hücum hattına liderlik yaptığı takım, grupta ve olası sonraki tur senaryosunda rakiplerini oldukça zorlayabilecek bir yapıya sahip. Çekya, daha önceki turnuvalarda kaybettiği maçlarda da rakiplerini her zaman zorlayan bir takım görüntüsü ortaya koydu. F Grubu'nda liderlik için Portekiz öne çıkıyor. Çekya'nın, A Milli Takımız ile ikincilik mücadelesi vermesi, A Milli Takımız'ı zorlaması bekleniyor. Çekya, grubu ilk iki sırada tamamlayamasa da en iyi üçüncüler kontenjanından son 16 turuna adını yazdırabilecek takımlardan biri olarak öne çıkıyor.

TEKNİK DİREKTÖR - IVAN HASEK

Çekya, teknik direktör Ivan Hasek'le birlikte Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele edecek. Çekler, Hasek'i ocak 2024'te takımın başına getirdi. Takımıyla iki dostluk maçında iki galibiyet alan 60 yaşındaki teknik adamın performansı, takımının gruptaki kaderini belirleyecek.

TAKIMIN YILDIZI - PATRIK SCHICK

Çekya'nın yıldızı olarak ön plana çıkan isim Bayer Leverkusen forması giyen Patrik Schick. 28 yaşındaki hücum oyuncusu, bu sezon takımıyla birlikte Almanya'da şampiyonluk yaşadı. Schick, bundan turnuvaya oldukça moralli gelecek. Patrik Schick, EURO2020'de 5 kez ağları havalandırmış ve turnuvanın en golcü oyuncularından biri olmuştu. Çek yıldız, yine aynı başarıyı tekrarlamaya ve takımın gol yükünü çekmeye çalışacak.

GENÇ YILDIZI - ADAM HLOZEK

Çekya'nın genç yıldızı da Bayer Leverkusen'den; Adam Hlozek. 21 yaşındaki santrfor, tıpkı Schick gibi bu sezon Almanya'da şampiyonluk sevinci yaşadı. Hlozek, Schick ile birlikte hücumda göstereceği performansla birlikte takımının Almanya'daki kaderini doğrudan etkileyebilecek isimlerden biri olabilir.

Teknik Direktör
IVAN HASEK
IVAN HASEK

Takımın Yıldızı
PATRIK SCHICK
PATRIK SCHICK

Genç yıldız
ADAM HLOZEK
ADAM HLOZEK

Sporx Anasayfasına Dön