Geri
İleri    
Haber Tarihi: 08.04.2024 06:06 - Güncelleme Tarihi: 08.04.2024 06:06

KORUYUCU AİLE E-DEVLET BAŞVURU ŞARTLARI! Koruyucu aile nasıl olunur? Depremzedelere koruyucu aile başvurusu

Depremzedelere koruyucu aile olma şartları ve başvuruların nasıl yapılacağı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın açıklamasıyla belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremzede çocuklara 'koruyucu aile' olmak isteyenlerin e-Devlet üzerinden veya ikamet ettikleri ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine şahsen başvuru yapabileceklerini açıkladı. Peki, Koruyucu aile nasıl olunur? Depremzedelere koruyucu aile başvuru şartları nedir?

KORUYUCU AİLE E-DEVLET BAŞVURU ŞARTLARI! Koruyucu aile nasıl olunur? Depremzedelere koruyucu aile başvurusu
Depremde koruyucu aile olma şartları Bakanlığın açıklamasıyla belli oldu. 10 ili etkileyen depremin ardından enkaz altından çıkarılan çocuklar için koruyucu aile nasıl olunur? sorusu gündeme geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem nedeniyle yakınlarına ulaşılamayan çocuklara koruyucu aile olmak isteyenlerin e-Devlet üzerinden veya ikamet ettikleri ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine şahsen başvuru yapabileceklerini açıkladı. İşte, depremzede çocuklara koruyucu aile olmanın koşulları ve başvuru hakkında detaylar.
KORUYUCU AİLE E-DEVLET BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ
DEPREMZEDE ÇOCUKLARA KORUYUCU AİLE NASIL OLUNUR?Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, aile ve yakınlarına ulaşılamayan çocukların ilk olarak bakanlığa bağlı kuruluşlara alındığı, güvenli şekilde bakımlarının sağlandığı ve ailelerine ulaşma çalışmaları yapıldığı belirtilerek, "Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumları meslek elemanlarımız tarafından titizlikle değerlendirmekte, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerimizin yanlarına yerleştirme işlemleri sürdürülmektedir.

Yeni başvuruda bulunacak koruyucu aile adaylarımız e-Devlet üzerinden veya deprem bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimize şahsen başvurabilirler. Vatandaşlarımıza çocuklarımız için koruyucu aile olma talepleri konusunda göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz" denildi.
KORUYUCU AİLE ŞARTLARI NELERDİR?

Evli ya da bekar herkes aşağıdaki koşulları sağladığı takdirde koruyucu anne, baba ya da aile statüsüne kavuşabilir;

-T.C. vatandaşı iseniz

-Sürekli Türkiye'de ikamet ediyorsanız

-25-65 Yaşları arasındaysanız

-En az ilkokul mezunu iseniz
-Düzenli bir gelire sahipseniz

-Çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi değilseniz

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELER?

-Öğrenim durumunu gösterir belgenin onaylı örneği.

-İş, gelir ve sosyal güvenlik durumunu gösteren belgenin onaylı örneği.

-Adli sicil belgesi

-Koruyucu aile olacak kişiler ve varsa birlikte yaşadığı kişilerin fiziksel engeli, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösteren sağlık kurulu raporu
Koruyucu aile olmak için başvuru şartları ise şu şekildedir:

T.C. vatandaşı olmak,
25-65 yaş aralığında olmak,
En az eğitim seviyesi ilkokul seviyesinde olmak,
Düzenli gelirli olmak, gibi temel istekleri karşılamanız gerekmektedir.
Bekâr ya da evli, erkek ya da kadın, çocuklu ya da çocuksuz olarak herkes koruyucu aile olabilmektedir. Koruyucu aile olmak için ikamet ettiğiniz konumda mevcut olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne şahsi bir şekilde giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Kurumda yetkililer sizler için tüm ihtiyaç ve sorularınızı karşılayacaktır. Böylelikle 'Koruyucu aile nasıl olunur?' sorusu devletin bilgilendirme ve rehber olmasıyla daha kolay bir duruma gelir.


Koruyucu Aile Belgesi Nasıl Alınır?
Çocukların hayatlarına dokunarak onların daha güzel bir hayat yaşamasını sağlayabilirsiniz. Onlara sunmuş olduğunuz olanaklar ve en önemlisi aile sıcaklığı ile onların gerçek mutluluğu yakalamalarına vesile olabilirsiniz. Her zaman sıcak bir kucaklaşma ihtiyacı gören çocukların yardımına koşarak onlara destek olabilirsiniz.

Bunun için size en yakın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek dilekçe aldıktan sonra gerekli yerleri doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Bir çocuğun elinden tutarak ona yardımcı olmak için doldurmanız gereken belgeler vardır. Aşağıda 'Koruyucu aile belgesi nasıl alınır?' sorusuna gerekli belgeleri sıralayarak cevap verelim:

T.C. kimlik fotokopisi,
Adli sicil kaydı,
Gelirlerin mevcut olduğu maaş bordrosu,
Vesikalık fotoğraf,
Eğitim diploması fotokopisi,
Koruyucu aile eğitimi alınmış ise bu eğitime dair gerekli evraklar,
Sağlık raporu, gibi belgeler gereklidir.
Bunlara ek bir dosya isteme hakkı bakanlık tarafında saklıdır. Ayrıca 2 yılda bir olmak üzere sağlık raporu ve adli sicil kaydı bakanlık tarafından istenmektedir. Gelişen yeni politikalar ile de koruyucu ailelere daha çok yardımda bulunarak hem onların hem de çocukların hayatına devlet tarafından destek sağlanmaktadır. Gördüğünüz gibi koruyucu aile başvuru şartları için gerekli belgeleri temin etmek önemlidir.

Koruyucu Aile Kimler Olabilir?
Koruyucu olmak isteyen kişi ve kişiler, ülkemizde T.C. vatandaşı olarak sürekli bir biçimde ikamet etmesi gerekmektedir. 25 – 65 yaş aralığında olan ve en az ilkokul derecesinde eğitimi olan kişiler koruyucu aile yaş şartını sağlar.

Düzenli bir gelir akşına sahip olan kişiler çocuklara koruyuculuk yapabilir. Ayrıca çocuklu ya da çocuksuz, evli ya da bekâr olmak üzere isteyen kişiler çocuklara koruyuculuk talebinde bulunabilir. Çocuğun biyolojik anne – babası ve vasisi haricinde ki kişiler koruyucu aile olabilmektedir. Akrabaların koruyucu aile olmak için başvuru yapması halinde inceleme yapılmaktadır. Eğitim koşulları ve yaşları incelendikten sonra karar verilmektedir.

Bekâr kişiler ise 'Koruyucu aile kimler olabilir?' sorusuna cevap arayabilir. Şöyle cevap verelim: Bekâr olup 30 yaşını doldurmuş kişiler koruyucu aile olabilir. Bunun yanında yetiştirilecek olan çocuğa ebeveynlerinin yokluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olmasına önem verilmektedir.

Koruyucu Ailede Çocuk Kaç Gün Kalır?
Çocukların bir aile ortamında büyümesi için onlara destek olarak daha iyi bir hayat hediye edebilirsiniz. Sizinle kalacağı süre boyunca mutlu bir hayat yaşayabilir. Çocuğun korunma altına alınma nedeni göz önüne alınarak kalma süresi için değişiklikler olabilmektedir. Peki, koruyucu ailede çocuk kaç gün kalır?

Uzun bir süre sizle yaşayabileceği gibi belirli bir süre sonra kendi biyolojik ailesine dönme ihtimali de mevcuttur. Biyolojik ailesine döndürme durumunda çocuğun yüksek çıkarı ilk sıraya alınır. Eğer çocuk biyolojik ailesine geri verilecekse bunu komisyon kararıyla sağlamak şarttır. Kısacası çocuğun bulunduğu kurumun komisyonu çocukla ilgili nihai kararı verir.

Koruyucu Aileye Verilen Çocuk Geri Alınır Mı?
Koruyucu aileye emanet edilen çocuklar gerekli şartlara uyulmaması ve olumsuz davranışlar sonucunda devlet tarafından tekrardan geri alınabilir. Bunun yanında çocuğun biyolojik ailesi de çocuğu tekrardan isteyebilir. Peki, koruyucu aile verilen çocuklar hangi nedenlerden dolayı geri alınır?'Koruyucu aileye verilen çocuk geri alınır mı?' sorusunun cevabını maddeler halinde açıklayalım:

Çocuk ve koruyucu aile arasındaki uyumsuzluğu gidermek için yapılan mesleki çalışmalara uyulmaması,
Koruyucu ailenin, koruyucu aile yükümlülüklerini karşılayamaması,
Koruyucu ailenin çocuğa karşı beklenen davranışlar ile bakılmadığının tespit edilmesi,
Çocuğun aile ortamında hissetmesi için verilen koruyucu ailenin bu ortamı sağlayamaması,
Koruyucu ailenin herhangi bir nedenden dolayı koruyucu aile olmaktan vazgeçmesi, durumlarında çocuklar geri alınabilmektedir.
Sosyal hizmet uzmanı tarafından sosyal inceleme raporu hazırlanarak, koruyucu aile ve komisyona bu rapor bildirilir. Koruyucu aile başvuru şartları kapsamında, Koruyucu Aile Sözleşmesi fesh edilerek çocuk aileden hızlı bir şekilde geri alınır.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok