Geri
İleri    
Haber Tarihi: 17.03.2023 13:09 - Güncelleme Tarihi: 17.03.2023 13:09

Taşerona kadro son dakika 2023! Taşeron işçilere müjde, kimleri kapsıyor, şartları neler?

90 bin taşerona kadro son dakika gelişmeleri araştırılıyor. Taşeron işçilere müjde son dakika gelişmesi yaşandı. Geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı takviminde yer alan sözleşmeliye kadro ve EYT çalışmalarında mutlu sona ulaşılırken, "90 bin taşerona kadro kimleri kapsıyor, şartları neler?" sorusuna yanıt arıyor. Geçtiğimiz yıllarda taşerona kadro gerçekleşirken, bazı çalışanlar kapsam dışında kalmıştı. Peki, 90 bin taşerona kadro ne zaman gelecek? Taşerona kadro son dakika 2023! Taşeron işçilere müjde, kimleri kapsıyor, şartları neler?

Taşerona kadro son dakika 2023! Taşeron işçilere müjde, kimleri kapsıyor, şartları neler?
Taşerona kadro son dakika 2023! Taşeron işçilere müjde, kimleri kapsıyor, şartları neler? Taşerona kadro son dakika gelişmeleri hakkında önemli açıklama geldi. Kamuoyunun bir süredir gündeminde yer alan taşerona kadro çalışmalarında son viraja girildi. Erdoğan, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ı AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Atalay, yaptığı açıklamada kamu sözleşmesi ve taşeron işçilerin kadroya geçmesinin gündemde olduğunu söyledi. Konuyla ilgili son dakika açıklama yapan Bakan Bilgin ise taşeron işçiler sorununu adım adım çözeceklerinin altını çizdi. Taşerona kadro şartları ve hangi işçilerin kadroya alınacağı ise çalışmalar neticesinde netlik kazanacak. Peki, 90 bin taşerona kadro çıktı mı, Meclis'e ne zaman gelecek? İşte, 17 Mart taşerona kadroda son gelişmeler ve konuyla ilgili detaylı bilgiler.
TAŞERONA KADRO SON DAKİKA 2023
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ı AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti. Atalay görüşmeye ilişkin, "Ülke seçim atmosferinde ama bizim konumuz 700 bin işçinin kamu sözleşmesi var. Ana başlık oydu. Cumhurbaşkanının yaklaşımı iyi olduğu için Çalışma Bakanlığına talimat verdi, şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşeceğiz. Seçimden evvel 700 bin işçinin kamu sözleşmesinin bitmesini istiyoruz. Gündem, geçici işçi, kamu sözleşmesi ve taşeron işçilerin kadroya geçmesi" diye konuştu.
TAŞERONA KADRO RESMİ GAZETE'DE NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Taşerona kadro çalışmaları henüz tamamlandı. Çalışmanın tamamlanmasıyla kamuda işçi statüsüne geçecekler belirlenecek. Çalışmanın tamamlanmasıyla hangi meslek gruplarına kadro verileceği ortaya çıkacak.

Çalışmanın sona ermesiyle konu TBMM Genel Kurulu'na aktarılacak. TBMM Genel Kurulu'ndan geçtikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.


BAKAN BİLGİN'DEN TAŞERONA KADRO AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emekleri Yasalara Takılanlar Derneği, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Platformu ve çeşitli EYT derneklerinin temsilcilerini bakanlıkta kabul etti.

Bakan Bilgin, Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir devlet olduğunu söyleyerek, "Bazıları, 'Bunları seçim için mi yapıyorsunuz?' diyor. Hayır, öyle bir seçim için yaptığımız bir şey yok. Biz siyasetçiyiz elbette yaptığımız şeyleri millet değerlendirecektir ama seçimden önce veya seçimden sonra... Zaten seçimleri alırız ama bizim yapacağımız iş, bizim görevimiz seçim endeksli çalışmamak. Bazı bitiremediğimiz sorunları da seçimden sonra çözeceğiz. Önümüzde çok sayıda çözülmesi gereken dosya var, bunun kamuoyunca böyle bilinmesi lazım. Taşeron işçiler sorunu var, başka sorunlar var. Onların hepsini adım adım çözeceğiz, çözemediğimiz hiçbir şey olmayacak. Çalışma hayatı huzurlu olursa, işveren devlet arasındaki ilişkide emeğin hukukunu koruyan bir yaklaşım ve anlayış hakim olursa sorunlar çözülür. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bizim devletimiz sosyal bir devlettir. Çalışanlarını, emekçilerini, emeklilerini korumak kollamak onun anayasal görevidir ve birincil önceliğidir. Bu yeni bir şey değildir, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zamandan bu tarafa bu yaklaşım, bu anlayış hakimdir" ifadelerini kullandı.

"KADRO BEKLENTİSİ DEVAM EDİYOR"

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, taşerona kadroyu tekrar gündeme taşıdı.Kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro sorunun devam ettiğini belirten Atalay, "Çalışma hayatıyla ilgili taleplerimizin tamamına yakını halloldu. KİT'lerdeki taşeronlar ile kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentisi devam ediyor." dedi.

TAŞERONA KADRO NE ZAMAN ÇIKACAK?
Taşerona kadro ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak geçiçi işçi sorunu çözüme kavuşturulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz 6 Mart'ta düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada geçiçi işçilerle ilgili düzenlemenin tamamlandığını ve kadro teklifinin Meclis'e sunulacağını ifade etmişti.

Geçiçi işçi düzenlemesinin tamamlanması sonrası ise 90 bin taşerona kadro verilmesine ilişkin sürecin başlaması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, daha önce yaptığı açıklamada önceden 1 milyon işçiye kadro verildiğinin altını çizerek 90 bin işçinin faydalanamadığını ifade etmişti.

Ardından ise "Onların problemlerini kasım ayında ya da daha erken çözmüş olacağız. Şu anda geçici işçiler sorunu var. 90 bin işçinin kadroya alınması için çalışmalarımız sürüyor." dedi.


TAŞERONA KADRO NE ZAMAN ÇIKACAK?

Taşerona kadro çalışmaları henüz tamamlandı. Çalışmanın tamamlanmasıyla kamuda işçi statüsüne geçecekler belirlenecek. Çalışmanın tamamlanmasıyla hangi meslek gruplarına kadro verileceği ortaya çıkacak.

Çalışmanın sona ermesiyle konu TBMM Genel Kurulu'na aktarılacak. TBMM Genel Kurulu'ndan geçtikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

 

Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok