Geri
İleri    
Haber Tarihi: 18.09.2023 13:35 - Güncelleme Tarihi: 18.09.2023 13:35

Agrotech halka arz ne zaman, katılım endeksine uygun mu?

Dev teknoloji şirketi halka arz oluyor! Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş., halka arz edilmek için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulundu. Peki, Agrotech halka arz ne zaman, katılım endeksine uygun mu?

Agrotech halka arz ne zaman, katılım endeksine uygun mu?
Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. 2023 yılında halka arz olmaya hazırlanıyor. SPK'ya başvuruda bulunan şirket halka arz onayının ardından 300 milyon lotu halka arz edecek. Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde şirketin halka arz işlemi yürütülecek. Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arz fiyatı ne olacak? Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arz süreciyle ilgili bilgilere haberimizde yer verildi.
Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. 'nin halka arz fiyatı henüz belirlenmedi. SPK onayı ardından halka arza aracılık eden kurum tarafından fiyat tespit çalışmaları yapılacak ve halka arz fiyatı belirlenecek.Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. 'nin hangi BIST kodu ile işlem göreceği henüz açıklanmadı. SPK onayının ardından şirketin BIST koduyla ilgili açıklama gerçekleştirilecek.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arzında şirketin halka açıklık oranı yüzde 25 olacak. Tüm lotların halka arz edilmesi halinde şirketin halka arz oranı bu seviyeye ulaşacak.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.  halka arz talep toplama tarihleri SPK onayının ardından duyurulacak. İki iş günü yapılması planlanan halka arz talep toplama işlemleri üç iş gününe kadar çıkarılabilir. Şirketin halka arz işlemlerinin 2023 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlandı.
Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arz gelirleriyle işletme sermayesini güçlendirmeyi planlıyor. Halka arz gelirlerinden en çok devam eden projeye kaynak aktarılması planlanıyor.

Yüzde 40 entegre tesis yatırımları,
Yüzde 40 işletme sermayesi,
Yüzde 20 yeni sera yatırımları

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.  Halka Arz Tahsisat Grupları


Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. toplamda 300.000.000 payı halka arz edecek. Söz konusu halka arz yurt içi bireysel yatırımcılara, yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yurt içi bireysel yatırımcılara tahsis edilecek. Şirketin halka arzında talepte bulunacak yatırımcılara ayrılan lot sayıları şöyle;

120.000.000 Lot (Yüzde 40) Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar
120.000.000 Lot (Yüzde 40) Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar
9.000.000 Lot (Yüzde 20) Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar
Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. hisselerinin Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl süreyle ihraççılar tarafından herhangi bir hisse satışı yapmayacak. Şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satış veya halka arza konu işlem yapılmayacak. Borsa İstanbul'a, SPK'ya veya yurt dışındaki herhangi bir menkul kıymetlere ilişkin düzenleyici kurum, borsa veya kotasyon otoritesine başvuruda bulunulmayacak. Bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılacağına dair bir açıklama yapılmayacağına yönelik taahhüdde bulunuldu.

Ortaklar tarafından verilen taahhütlere göre, Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.'nin Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca satmama tahaddüdü verdi.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.  halka arz şekli sermaye artırımı yöntemiyle yapılacak. Eşit dağıtım yöntemi halka arz edilecek olan şirketin toplam dağıtılacak lot sayısı 300 milyon olacak. Şirket belirlenen lot sayısı dışında herhangi bir ek lot dağıtmayı yapmayacak.

Sermaye Artırımı: 200.000.000 Lot
Ortak Satışı: 100.000.000 Lot
Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. 

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. paylarının Borsa İstanbul'a kote olmasının ardından 30 gün boyunca fiyat istikrarı uygulanması planlanıyor. Ancak hisse fiyatından herhangi bir sağlıksız oluşum yaşanmaz ve yukarı yönlü hareketler halka arzdan sonra devam ederse herhangi bir fiyat istikrarı uygulanmayacaktır.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arzına katılacak olan yatırımcılar T1-T2 bakiye kullanımı yapamayacak.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arzı ''eşit dağıtım'' yöntemiyle gerçekleştirilecek. Özellikle küçük yatırımcılar için halka arzların eşit dağıtım yöntemiyle yapılması faydalı görülmektedir. Oransal dağıtım yönteminde yüksek sermayeli yatırımcılar daha büyük avantaj elde etmektedir.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.'nın halka arz talep toplama tarihleri açıklandıktan sonra eşit dağıtım yöntemiyle yapılacak halka arz bireysel yatırımcılara daha çok lot alma imkanı sağlayacak.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. halka arzı yapılan çalışmalar sonucunda hangi bankalar üzerinden gerçekleştireceği ilerleyen günlerde netleşecek. Şirketin halka arz süreci ALlnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek. Halka arz onayı ardından talep toplama tarihleri öncesi halka arza katılım sağlanabilecek bankalar duyurulacak.

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. Hangi Pazarda İşlem Görecek?
Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. payları halka arz sürecinin tamamlamasının ardından Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görecek.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:

SON HABERLER

Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok