X
Dünya Plaj Hentbol Şampiyonası başlıyor!

Dünya Plaj Hentbol Şampiyonası başlıyor!

21.06.2010
Bayanlar ve erkeklerde 18 ülkeden 24 takımın buluştuğu 4. Dünya Plaj Hentbol Şampiyonası, salı günü Antalya'da başlıyor.

Şampiyonanın ilk maçı, çarşamba günü saat 09.00'da Mısır ile Rusya Erkek takımları arasında yapılacak. 10 dakika sonrasında ikinci sahada Danimarka ile Japonya Bayan Millileri karşılaşacak. Şampiyon takımın belirleneceği son maç ise 27 Haziran'da saat 20.00'de gerçekleştirilecek.

Erkekler ve bayanlarda 6 kişilik takımlar A ve B gruplarında mücadelede edecekler. Türkiye erkeklerde A grubundan yer alacak ve Brezilya, İspanya, Umman, Macaristan ve Libya ile karşılaşacak. Bayanlarda ise B grubunda bulunan Türkiye, İspanya, Brezilya, Çin, Norveç ve Macaristan'la mücadele edecek.

HENTBOLÜN KALBİ ANTALYA

Şampiyonanın Düzenleme Komitesi Başkanı Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, görevi üstlenme sebebinin bu spora duyduğu sempatiden kaynaklandığını açıkladı. Organizasyonun mutlaka Antalya'da olması gerektiğine inandığını belirten Başkan Evcilmen, "Konaklaması ve doğasıyla zaten çok uygun bir yer. Antalya'nın seçilmesi için ciddi bir mücadele verdik. Turizmin çeşitlendirilmesi adına spor turizminin ortaya konularak, Türk turizmine katkı koyulması gerekiyor. 2001 yılının 19-23 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapacağımız Dünya Doğa Olimpiyatları için şimdiden 4 binin üzerinde konaklama rezervasyonu yapıldı. 50 bin kişinin Antalya sokaklarında koşuyor, yürüyor olması çok önemli" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK

Ülkemizde ilk kez dünya şampiyonası yapıldığını hatırlatan Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüboğlu ise salı günü şehir merkezinde saat 20.15'de yapılacak kortej ile şampiyonanın başlayacağını duyurdu. Eyüboğlu, "İlk defa Dünya Şampiyonası'nda iki takım halinde madalya bekliyoruz. Antalya'yı plaj hentbol şampiyonasının merkezi haline getirmek için de çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

--Haber reklamdan sonra devam ediyor--


BAYANLARDA 2 EKSİK VAR

Şampiyonayı Antalya'ya kazandırmak için 10 yıldır mücadele ettiklerini vurgulayan Bayan Milli Takımı Antrenörü Birol Ünsal, katılamayan iki önemli oyuncuları Yeliz Yılmaz ve Çağla Yaman'ın yerini gençlerle doldurduklarını söyledi. Gençlerin şampiyonanın yükünü kaldıracağını umut ettiğini belirten Ünsal, "Bazı kızlarımız da plaj hentbolundan uzak, ama seyircimizin de desteğiyle şampiyon çıkmak istiyoruz" dedi.

FİNALİ 2 KEZ KAÇIRDIK

Şampiyona öncesinde yapılan test turnuvasında dördüncü olan Erkek Milli Takımı'nın Antrenörü İsmail Tarakçı ise, "Yeni oyuncuları denedik. Amacımız iki kez kaçırdığımız finali almak. Bunu başarmaya sporcularım gönülden inanıyor. Eksik ve sakat oyuncumuz yok" dedi.

Şampiyona için Lara Plajı'ndaki Lara Birlik Tesisleri'nde 2 bin 300 kişilik seyirci tribünü yapıldı. Maçları, TRT 14 kamera ile takip edecek. Arap dünyasının en çok izlenen televizyon kanalı El Cezire de karşılaşmaları canlı yayınlayacak.

Şampiyonada yarışacak ülkeler şöyle:

BAYANLAR: Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Norveç, Ukrayna, İspanya, Danimarka, Brezilya, Çin, Japonya, Yeni Zelanda, Macaristan.

ERKEKLER: Türkiye, Hırvatistan, Rusya, Macaristan, Danimarka, Katar, Mısır, Brezilya, Libya, Umman, Avustralya, İspanya.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Kaynak: DHA


 SON HABERLER İÇİN AŞAĞI KAYDIRIN
Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok