Liglerden UEFA'ya: 'Şampiyonlar Ligi planını çöpe atın!'

Liglerden UEFA'ya: "Şampiyonlar Ligi planını çöpe atın!"

16.05.2019
Avrupa'nın yerel liglerini temsil eden 'The European Leagues' organizasyonu, UEFA ve Avrupa Kulüpler Birliği'nin (ECA) Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi hakkındaki planlarını çöpe atma ve yerine yeni planlar yapmasını iletti.

BBC'de yer alan habere göre; Avrupa'dan 35 ligin temsilcilerinin yer aldığı 'The European Leagues' organizasyonu UEFA ile Varşova'da bir araya geldi. UEFA ve ECA'nın tasarladığı küme düşme ve yükselmeli yeni Avrupa futbol piramidinin, yerel liglere büyük zarar vereceği anlatıldı.

Aralarında Premier Lig CEO'su Richard Scudamore'un da bulunduğu 13 kişilik 'The European League' heyeti, UEFA'ya, "Yeni tasarı, sadece zengin birkaç kulübü daha da zengin edecek. Diğer yerel ligler ve kulüpler büyük zarar görecek ve Avrupa futbolu bundan olumsuz etkilenecek." fikrini iletti.

YENİ ŞAMPİYONLAR LİGİ FORMATI

ECA Başkanvekili Dariusz Mioduski, Avrupa'nın tüm lig ve kulüplerine yazdığı mektupta, değişikliğin zorunlu olduğunu ve neden değişiklik yapmaları gerektiğini iletmişti.

UEFA ve ECA'nın tasarısında, 32 takımın 8 grupta mücadele ettiği yeni bir Şampiyonlar Ligi hedeflendi. 2024'te başlaması öngörülen yeni formatta her grup sonuncusu küme düşüyor, diğer 24 takımın yeri sabit kalıyordu.

Aralarında Almanya Bundesliga'nın da bulunduğu 50'ye yakın ulusal lig, bu tasarıya şiddetle karşı çıkmıştı.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Kaynak: Sporx.com dış haberler


 SON HABERLER İÇİN AŞAĞI KAYDIRIN
Diğer haberleri görmek için aşağıya kaydırın.
Diğer haberleri görmek için aşağıya kaydırın.
Sporx Anasayfasına Dön yukarı ok